Az öngondoskodás ajándékai
Az évvégi időszak nem csak az ünnepekre hangolódás ideje, hanem a belső rendeződésé is. Ideje van a kiértékelésnek, az elmúlt évben történtek átgondolásának is. Vagyis nem csak a külvilágban pörög ezerrel az élet, hanem belső világodban és a lelkedben is felerősödhetnek az érzések, gondolatok.
A megfelelő egyensúly megteremtése ahhoz, hogy harmóniában legyen benned a kint és a bent, ilyenkor egy kicsit mindig nagyobb kihívás.
Ha mélyen empatikus és érzékeny lelkületű vagy, ez a kihívás különösen ismerős lehet. Gyakran gondoskodsz másokról zsigerből, miközben talán még túlzásba is viszed a megfelelni akarást, miközben magadat az utolsó helyre szorítod. De mi történik, ha megállsz egy pillanatra, és tudatosan időt szánsz önmagadra is?
Miért fontos az öngondoskodás?
Egyre erőteljesebben érezhető az a húzó-vezető energia a térben, amely arra ösztönöz, hogy te is jól érezd magad a bőrödben, azaz a helyeden legyél az életedben. Amikor belső középpontodban vagy, és önmagadról is gondoskodsz, sokkal több energiád marad másokra is – de anélkül, hogy kimerülnél vagy a háttérbe tolnád saját magadat. Ebben az állapotban nemcsak adsz, hanem kapsz is, és ezt szívből, igazi örömmel élheted meg.
Mert belülről engeded vezetni magad abban, hogy hol , miben és kinek van éppen a te energiáidra és segítségedre szükség. És így fogod egyre kevésbé szétszórni az erődet ott, ahol nem a te feladatod lenne helytállni. Így fogod elkerülni azokat a helyzeteket, hogy hiába adsz, a végére mégsem lesz az igazi, szívből fakadó elégedettség érzésed.
Hogyan tudod ezt a belső egyensúlyt megtalálni és fenntartani magadban? A kulcs az ÖNGONDOSKODÁS beépítése a mindennapjaidba. Ami amúgy nem csak ebben az időszakban nyújthat megoldást számodra:-)
Ebben az írásban elsősorban a lelki öngondoskodásról olvashatsz.
Mit jelent a lelki öngondoskodás?
A lelki öngondoskodás azt jelenti, hogy figyelsz a belső világodra, és időt szánsz arra, hogy feltöltődj. Három kulcsfontosságú területe van:
Ön-együttérzés – azaz elfogadod és megengeded magadnak, hogy te is lehetsz magad alatt, nem csak mindig másoknak erőt adó. Ismerd fel, hogy jogod van fáradtnak, kimerültnek, vagy akár frusztráltnak lenni. És ahhoz is jogod van, hogy te is kapj, ne csak adj!
Tudatosság – legyél tudatában annak, mire van szükséged az energiáid és önmagad egyensúlyba hozásához. Szánj időt ezek megvalósítására, még akkor is, ha ez eleinte szokatlan.
Önmagad támogatása – vagyis rendszeresen élsz a számodra ismert és bevált eszközökkel, lelki gyakorlatokkal és egyéb módszerekkel, amelyekkel lemerült energia-raktáradat újra feltöltöd. És amelyek segítenek tudatosan jelen maradni önmagad számára.
Elkezdeni önmagunkra is figyelni, sokszor ez a legnehezebb lépés.
De ígérem, ahogyan elkezded megtapasztalni az önmagadra IS fordított idő és energia jótékony hatásait, nagyon hamar felismered majd, hogy ez egyáltalán nem luxus, és még csak nem is önzőség! Hanem a kiegyensúlyozott és derűs mindennapok titka. A spiritualitásod gyakorlatba ültetése.
Egy következő, elég erőteljes kifogás az lehet, hogy „Ok, és akkor ezt hogyan csináljam? Fogalmam sincs, mit tegyek!”
Ezt elkerülendő, íme néhány ötlet a „hogyan”-okra.
Hogyan kezdj hozzá? Ötletek a mindennapokra
Ha nincs elsőre saját ihleted, akkor válogass ezekből, és próbálj ki néhány egyszerű ötletet:
Adj időt a befelé fordulásra
- Minden nap szánj 10-15 percet csendes én-időre. Gyújts meg egy gyertyát, hallgass nyugtató zenét vagy egyszerűen csak figyelj a légzésedre. Ez segít nem csak lelassítani, hanem akár feldolgozni a napi történéseket is. Legjobb időszak lehet reggel, még a napi teendők beindulása előtt. Vagy az este, amikor lezárod a napodat és lecsendesíted az elmédet.
- Ha szereted az írást, naplózz: jegyezd fel, hogy miért vagy hálás, vagy írd le, milyen érzések kavarognak benned.
Tedd tudatossá az ünnepi készülődést
- Nagyon sokat segít, ha nem akarsz mindent egyszerre megoldani. Amikor sok minden gyűlik össze egyszerre, a valódi megoldás nem a felpörgés és ideges kapkodás, hanem a tudatos lelassulás és fókuszálás. Válassz ki néhány igazán fontos teendőt, és haladj sorban a megvalósítással. Például készíts személyes ajándékokat vagy sütit, és vond be a családot, barátokat. Így a készülődés kapcsolódási ponttá válik.
- Határozd meg, hogy mennyi időt szánsz vásárlásra, dekorációra, és tartsd magad hozzá. A kevesebb néha több, és így elkerülheted a túlzott pörgést.
Kapcsolódj másokhoz úgy, ahogy neked jó
- Ha a társasági események stresszelnek, ne vállalj túl sokat. Inkább válaszd ki azokat az alkalmakat, amelyek tényleg feltöltenek, és ahol szívesen vagy jelen.
- Ha az egyedüllét miatt érzel nyomást, tervezd meg előre, hogyan tudsz kapcsolatba lépni másokkal: egy spontán kávézás, séta vagy telefonhívás sokat segíthet.
Lépj ki a megszokott rutinból
- Próbálj ki valami újat, ami örömet okoz: például nézz meg egy karácsonyi filmet, amilyet még sosem láttál, készíts különleges receptet, vagy fedezz fel egy új helyet a környékeden.
- Ha az egyedüllét nyomaszt, keress önkéntes lehetőségeket – sokan örülnek a segítségnek az ünnepi időszakban, és ez egyúttal kapcsolódást is teremt.
Légy türelmes önmagaddal
- Fogadd el, hogy az érzéseid rendben vannak, akár öröm, akár szorongás az, ami dominál. Ha úgy érzed, nehéz az egyensúlyt megtalálni, beszélgess valakivel, akiben megbízol, vagy csak engedd meg magadnak, hogy egyszerűen jelen legyél ezekben az érzésekben.
Ezek a gyakorlatok segíthetnek abban, hogy akár az ünnepek idején, akár az év tobábbi időszakaiban, az életed ne csak a külső nyomásokról, hanem a belső egyensúlyod megtalálásáról is szóljon.
Az öngondoskodás hosszútávú ajándékai
Ahogy egyre inkább gyakorolod az öngondoskodást, tapasztalni fogod, hogy belső nyugalmad külső eredményekben is megnyilvánul. Kevesebb stressz mellett többet érhetsz el. Miközben egyfajta békés, derűs nyugalmat is képviselni tudsz az egyes helyzetekben, találkozásokban.
Ahogyan egyre gyűlik a tapasztalásod erről a tudatosan önggondoskodóbb létezésről, úgy erősödik majd benned a szándék és a megvalósító erő is, hogy még több jöhet belőle. És megnyílik benned a befogadó tér is saját bölcsességed hangjára, mely vezetni fog abban, hogy ezt hogyan érheted el.
Tehát mivel kezded az önmagaddal törődést?:-)
Tedd meg az első lépést ma: gyújts meg egy gyertyát, vegyél egy mély lélegzetet, és adj magadnak 10 percet.
Az öngondoskodás nem luxus, hanem a harmonikus és derűs élet kulcsa. Szívből kívánom, hogy tapasztald meg te is a magaddal töltött idő csodás ajándékait!
Ha szeretnéd jobban megismerni érzékeny, empatikus, lelki beállítottságodat és felfedezni a benne rejlő személyes erődet, beszélgessünk arról, hogyan érheted ezt el. Foglalj időpontot a Szemléletváltó konzultációra – 30 perces és ingyenes>>
Hagyjon egy választ
Want to join the discussion?Feel free to contribute!